четвер, 4 лютого 2016 р.

Зарубіжна література

 10 клас

Роман Л.М. Толстого "Анна Кареніна".

Ознайомтесь та складіть тези.

Роман "Анна Кареніна" спочатку був задуманий як великий епічний твір на тему сімейного життя. За висловом письменника, в романі він розкрив “думку сімейну”, тобто показав проблеми родини, подружнього життя, становище жінки, зради, вірності, змалював тогочасний інститут шлюбу.
Про це говорить вже  його початок: "Всі щасливі сім'ї схожі один на одного, кожна нещаслива сім'я нещаслива по-своєму"; розстановка образів: Анна і Вронський, Левіна і Кіті, Стіва і Дора Облонські тощо. Але Толстой не тільки показав кризу старої сім'ї, яка орієнтується на суспільну мораль, але і протиставив  штучне життя в сім'ї природним відносинам між подружжям, спробував намітити шляхи виходу з цієї кризи. Вони, на думку Толстого, в пробудженні почуття особистості, під впливом соціальних змін епохи. Анна Кареніна свідомо йде на розрив з узаконеними в дворянсько-буржуазному суспільстві нормами моралі. У трагедії, що розгорнулася між особистістю і суспільством, вона відстоює своє право на життя, на щастя, на любов, не зважаючи на  умовності вищого світу. Загибель Анни знаменує фінал, гідний "Гамлета" і "Короля Ліра".
 Інший шлях виходу з глухого кута — шлях Левіна. Образ Левіна автобіографічний: недарма прізвище
героя Толстой утворив від свого імені: Лев – Левін. В історії Левіна відображено початок духовної кризи, яку пережив сам Л.М.Толстой                                                                 
Одруження на Кіті зробило Левіна щасливим сім'янином, але не позбавило трагізму його суспільного становища. Левін успішно здійснює перебудову свого господарства. Удобрює землю, вирощує гарні врожаї — і все це вміло, з любов'ю і зі знанням справи. Але відчуття того, що питання про зміну суспільно-економічного устрою всієї країни не може бути вирішене  таким чином, ставить Левіна перед обличчям нерозв'язних суперечностей. І він глибоко замислюється. Зіставляючи своє особисте життя з життям людей з народу, Левін приходить до висновку: можливість подолання трагізму становища правлячих класів — у зближенні з народом.
Духовні шукання Левіна увібрали в себе болісний шлях роздумів про сенс життя самого Толстого
. Левін  шукає причини власних невдач не у відсутності корисної діяльності, а в економічній структурі суспільства. Роман «Анна Кареніна»  починається словами: "Всі щасливі сім'ї схожі один на одного, кожна нещаслива сім'я нещаслива по-своєму". І далі: "Все змішалося у домі Облонських". Потім ми бачимо ще більш нещасливу сім'ю — Кареніних. Читач стає свідком, як створюється і народжується третя така ж, позбавлена спокою і щастя, родина — Анни і Вронського. І тільки сім'я Костянтина Левіна і Кіті показана щасливою. Але скільки хвилювань і горя пережили вони, перш ніж вони створили свою сім'ю! 
І щастя Левіна не було безтурботним. Він сповнений неспокою і тривоги за майбутнє — і своєї родини, і своєї округи, і всієї країни. Левін — людина, яка тонко відчуває і глибоко думає, чесно діє.  Родовитий дворянин, поміщик, він бачить, що всі його старання зберегти і налагодити своє господарство приречені на невдачу, що настає нова епоха.
Левін добре знає народ і по-своєму
його любить. Він не сумнівається в тому, що інтереси селян "найсправедливіші". Він так і не знайшов відповіді на питання: як жити, як господарювати, які встановити взаємини з селянами? Толстой пише, що Левіним володіло "почуття внутрішньої тривоги й очікування близького рішення" — вирішення всіх конфліктів і суперечностей  з дійсності. 

Анна Кареніна
Прототипів  героїні романау "Анна Кареніна"  Лева Толстого декілька. Одним з них  стала Марія Олександрівна Гартунг — донька О. С. Пушкіна. Якось Л.Толстой зустрів її на балу. Письменник надав Анні Кареніній деякі риси зовнішності Марії Олександрівни.
Все життя Анни Кареніної пройшла в місті. Героїня найчастіше з'являється в тих розділах роману, де зображено петербурзьке і московське аристократичне суспільство. Життя цього суспільства штучне, далеке від справжніх людських інтересів і цілей, повне лицемірства і фальші. Однак ці непривабливі риси прикриті зовнішнім блиском. І навіть Анна Кареніна, чутлива і тонка натура,не відразу зрозуміла, що за люди її оточували.
Доля героїні роману глибоко сумна. Коли Анна була юною дівчиною, тітка видала її заміж за Кареніна —
успішного чиновника, дещо сухого, який найбільше дбав про службову кар'єру. Він навіть з сином говорив мовою канцелярських наказів. "Це не людина, а машина, і зла машина", — говорить про нього Ганна.
 Читаючи глави роману, присвячені Ганні, ми  ясно бачимо, що причини її загибелі криються не тільки в її пристрасному і гордому характері, але й у тих суспільних відносинах, якими пов'язана жінка у буржуазно-дворянському суспільстві. Жінка позбавлена всякої самостійності, віддана   в повне підпорядкування чоловікові.
Доля героїні роману трагічна. Сповнений тривоги за майбутнє і Костянтин Левін. І все ж роман не викликає в читача почуття безвиході.

Ідея твору: Осуд сучасного автору суспільства, в якому немає місця для простого людського щастя. Проте не все однозначно.
Епіграфом твору є слова: «Мне отмщение, и аз воздам».
За свідченням М. С. Сухотіна, сам Толстой так визначав зміст епіграфа до роману «Анна Кареніна»: “...Я выбрал этот эпиграф... чтобы выразить ту мысль, что то дурное, что совершает человек, имеет своим последствием всё то горькое, что идёт не от людей, а от Бога, и что испытала на себе и Анна Каренина”. Відомі також слова Толстого « Я просто хотел показать женщину, потерявшую себя».  "Меч", який Кареніна "підняла", — це її небажання терпіти, її виклик долі. Свою пристрасть вона поставила вище всього іншого. За що й поплатилася.  Тому читачеві є над чим замислитись, зрозуміти вчинки, розставити власні пріоритети.

Ознайомтесь та складіть усно порівняльну характеристику Анни Кареніної та Костянтина Левіна.



Художня своєрідність роману «Анна Кареніна» 
Законспектуйте!

Толстой назвав «Анну Кареніну» «романом широким і вільним», скориставшись терміном Пушкіна «вільний роман». Це ясна вказівка на жанрові витоки твору. «Широкий та вільний роман» Толстого відмінний від «вільного роману» Пушкіна. В «Анні Кареніній» немає, наприклад, ліричних, філософських або публіцистичних авторських відступів. Але між романом Пушкіна і романом Толстого є безсумнівний спадкоємний зв'язок, який проявляється і в жанрі, і в сюжеті, і в композиції.
Своєрідність жанру «Анни Кареніної» полягає в тому, що в цьому творі об'єднані риси, властиві декільком видам романної творчості. Він має  насамперед особливості, що характеризують сімейний роман. Але разом з тим «Анна Кареніна» -- це  і роман соціальний, психологічний, твір, в якому історія сімейних відносин тісно пов'язана із зображенням складних суспільних процесів, а змалювання доль героїв невіддільна від глибокого розкриття їх внутрішнього світу. Показуючи рух часу, характеризуючи становлення нового соціального порядку, образ життя та психологію різних верств суспільства, Толстой надавав своєму твору  рис роману- епопеї.

Це цікаво!
За всю історію кінематографу було створено  більше 30 версій екранизацій великого роману. Перший фільм в Росії було відзнято  1911 р., останній, режиссера Сергія Соловйова з Тетяною Друбич в головній ролі, - в 2009. В британскій екранізації 1948 року роль Анни Кареніної зіграла Вівьєн Лі, а в  американській (1997 р.) – Софі Марсо. Прем’ера останньої екранізації "Анни Кареніної" в Лондоні була в   2012 році.

Цитати до образу Анни Кареніної

Анна про себе:
«В этот первый период своего освобождения и быстрого выздоровления чувствовала себя непростительно счастливою и полною радости жизни» ;
«Я ничего не хочу доказывать, я просто хочу жить; никому не делать зла, кроме себя» ;
«Только бы он был тут, а когда он тут, он не может, не смеет не любить меня!» ;
«…я желаю ей никогда не прощать меня. Чтобы простить, надо пережить то, что я пережила, а от этого избави ее бог!» ;
«Я хочу любви, а ее нет. Стало быть, все кончено» ;
«Умереть! Он будет раскаиваться, будет жалеть меня, будет любить, будет страдать без меня!» ;
«Моя любовь делается всё страстнее и себялюбивее, а его всё гаснет и гаснет» ;
«Если бы я могла быть чем-нибудь, кроме любовницы, но я не могу и не хочу быть ничем другим» ;
«Отчего же не потушить свечу, когда смотреть больше не на что, когда гадко смотреть на всё это?» .
Інші герої про Анну:
 «Большинство молодых женщин… приготавливали уже те комки грязи, которые они бросят в неё» ;
«Простить не могу, не хочу и считаю несправедливым. Она затоптала всё в грязь» ;
«Кроме ума, грации, красоты, в ней была правдивость… Какая удивительная, милая и жалкая женщина» ;
«Все было так просто, спокойно и достойно и в позе, и в одежде, и в движениях, что ничего не могло быть естественней» ;
«Она просит об одном — вывести её из того невозможного положения, в котором она находиться» ;
«Все такая же и так же привлекательна… Но что-то жалкое есть в ней!» ;
«Даже смерть она выбрала подлую, низкую… Себя погубила и двух прекрасных людей — своего мужа и моего несчастного сына» .

Первая встреяча с героиней:
«… решительным легким шагом вышла из вагона. И, как только брат подошел к ней, она движением, поразившим Вронского своею решительностью и грацией, обхватила брата левою рукой за шею, быстро притянула к себе и крепко поцеловала.» , « — Прощайте, мой дружок, — отвечала графиня. — Дайте поцеловать ваше хорошенькое личико. Я просто, по-старушечьи, прямо говорю, что полюбила вас.
Как ни казенна была эта фраза, Каренина, видимо, от души поверила и порадовалась этому. Она покраснела, слегка нагнулась, подставила своё лицо губам графини, опять выпрямилась и с тою же улыбкой, волновавшеюся между губами и глазами, подала руку Вронскому. Он пожал маленькую ему поданную руку и, как чему-то особенному, обрадовался тому энергичному пожатию, с которым она крепко и смело тряхнула его руку. Она вышла быстрою походкой, так странно легко носившего её довольно полное тело.»

                                                           
 Виконайте тест


Лев Толстой. «Анна Кареніна».

1.Місце народження Л. Толстого:

А) Ясна Поляна;
Б) Світлогорськ;
В) Москва.

2. «Анна Кареніна» за жанром:


А) оповідання;
Б) поема;
В) роман;
Г) драма. 

3. Чому Анна приїхала до Москви? 

А) на весілля Кіті 
Б) з метою примирення сім’ї Облонських;
В) щоб зустрітися з Вронським.

4. Хто в романі Толстого є носієм авторських поглядів?

А) Левін;
Б) Вронський;
В) Каренін ;
Г) Стіва Облонський.

5. Де вперше зустрілись Вронський та Анна?

А) на балу ;
Б) на вокзалі ;
 В) на іподромі.
                                         

Дайте розгорнуту відповідь. (5-7 речень на кожне питання).
6. Чим відрізнялася Анна від представників світського середовища?
7. Які стосунки склалися у Анни з її першим чоловіком? Підберіть 3 цитати.
10. Порівняйте образи Анни Кареніної та Левіна.





Немає коментарів:

Дописати коментар