понеділок, 21 січня 2019 р.

Шекснірівське питання. Сонети В.Шекспіра


«Шекспірівське питання»






Прослухайте!








Про що знають діти в школі








У біографії В. ІПекспіра дуже багато невідомою іі навіть загадкового. У його житті та творчості залишилися «білі плями», що обумовили так зване «піексиірівське питання», яке давно обговорюється в літературознавстві. А чи існував такий письменник узагалі, чи писав під його іменем хтось інший? Як відомо, В. Шекспір здобув лише початкову освіту, то чи ж міг він створити такі вишукані за формою й глибокі за змістом твори, які свідчать про те, що їх автор був високо ерудованою, надзвичайно освіченою й непересічною людиною свого часу?..

Першим під сумнів авторство творів англійського драматурга поставив Дж. Ґрін, який у 1747 р. знайшов заповіт В. Шекспіра. У заповіті поет скрупульозно описав свої матеріальні статки й жодним словом не згадав про свою творчу спадщину. З того часу з'явилося майже півсотні теорій щодо ймовірних претендентів на авторство творів, під якими стояло прізвище В. Шекспіра.
Однією з популярних теорій була «бекопівська». Філософу Ф. Бекону приписують авторство творів В. Шекспіра, оскільки деякі висловлені ним думки збігаються із задекларованими ідеями в художніх творах В. Шекспіра. В іншій теорії, яка поширювалася в 90-і роки XIX ст., авторство творів В. Шекспіра приписувалося Р. Меннер-су, п'ятому графу з роду Ретлсида.

У США виникла теорія, згідно з якою, автором творів В. Шекспіра ніби є високоосвічений аристократ Е. де Вере, сімнадцятий граф Оксфордський.
Дехто навіть приписує авторство творів В. Шекспіра освіченим жінкам того часу, а хтось взагалі заперечує існування людини з таким іменем, а авторство приписує цілому колективу митців. Отже, кожна теорія має свої аргументи й право на існування.
Зауважте. довкола Шекспіра й досі панує атмосфера таємничості. Однак хто б не була ця людина, вона була сином свого часу, своєї культури, яка зробила великий внесок у світове мистецтво.








Англійський (шекспірівський) сонет — у ньому три катрени та двовірш з парним римуванням: абаб вгвг деде жж.
СОНЕТИ

Історія створення. Вільям Шекспір писав сонети в 1592 1598 рр. Вони не призначалися для широкого загалу, їх читали в колі друзів і знайомих. Книжка «Сонети» не видавалася за життя письменника, а побачила світ 1609 р.

І досі вчені сперечаються, кому ж присвячені сонети митця, ким були прототипи шекспірівських віршів? Присвяту «W. Н> дослідники трактують по-різному. За однією з версій, W. Н. це той, на честь кого написані сонети, за іншою це особа, завдяки якій вони були надруковані. Серед можливих кандидатур на роль незнайомця називають графа Саутгемптона, графа Пем-брока й навіть самого В. Шексніра (William himself)- Отже, це ще одна загадка поета...

У сонетах митця три головні персонажі ліричний герой, його друг і кохана поета. За темами сонети поділяють на групи:
 1) сонети, присвячені другові (1 126);
2) сонети, присвячені коханій, «смаглявій леді» (127 152);
3) сонети, у яких оспівується радість і краса кохання (153-154).


Хто ж така «смаглява леді» (англ, the Dark Lady)'! Це головна героїня сонетів В. ІІІекспіра, яка наділена рисами земної жінки: вона лагідна й примхлива, надзвичайно красива та водночас реальна. Автор не ідеалізує свою кохану, а змальовує такою, якою вона є насправді, зі своїми чеснотами й недоліками. Любов до «смаглявої леді» принесла розчарування ліричному героєві, оскільки вона віддала перевагу іншому юнакові, якого ліричний герой уважав другом. У сонетах В. Шексніра знаходимо відображення внутрішнього світу ренесансної людини глибоке переживання почуття кохання й відкриття через нього тераси буття, схильність до роздумів, осмислення духовного стану суспільства й пошуки смислу існування.




Прослухайте!


Немає коментарів:

Дописати коментар