Коли
почуєш, як в тиші нічній
Залізним
шляхом стугонять вагони,
А в них
гуде, пищить, шумить, мов рій,
Дитячий
плач, жіночі скорбні сто,
Важке
зітхання і гіркий проклін,
Тужливий
спів, дівочії дисканти,
То не
питай: сей поїзд – відки він?
Кого везе?
Куди? Кому вздогін?
Се – емігранти.
Новела "Камінний хрест"
Вивчити літературознавчі поняття.
Ознайомтесь!
Однією із тем у творчості Василя Стефаника була тема еміграції. Еміграція - це добровільна чи вимушена зміна місця проживання людей, переселення зі своєї батьківщини в інші країни з економічних, політичних чи релігійних причин. Причинами еміграції селян були: постійні війни, що велися на українських землях, існування кріпацтва та гноблення селян
вищими верствами населення. Тема трудової еміграції займала надзвичайно важливе місце у творчості Стефаника. Він, навчаючись у Кракові, щодня бачив на вокзалі сотні нещасних втікачів з рідного краю, розмовляв із ними, вболівав за їх долю. Виїздило й багато сусідів з рідного села. Доля емігрантів дуже хвилювала письменника, з окремими з них він навіть листувався. Прощанню емігрантів із рідним краєм, він присвятив свій знаменитий твір «Камінний хрест», створений у експресіоністичній манері письма.
"Камінний хрест" —
це єдиний твір Стефаника, присвячений темі еміграції, до теми еміграції
звернувся також український художник Василь Касіян, який написав картину
"На Краківському вокзалі".
Гонить їх голод з дому за світові води. Море сліз і ціле пекло муки!" В листах до Ольги Кобилянської Василь Стефаник писав:"Нині на двірці Краківськім було 800 душ емігрантів. Поїзд рушає, жінки й чоловіки чіпляються за нього, поліція і жандарми відпихають їх як галушки, а вікна в поїзді розпадаються і кавалками спадають на пероні. А на пероні лишаються жінки без чоловіків, діти самі без родичів і чоловіки без жінок. Шалений плач, ламання рук і прокльони."
Василь Стефаник увійшов в українську літературу як майстер соціально-психологічної новели. Неможливо спокійно читати його твори, вони вражають гостротою проблем, хвилюють, як витончені ліричні вірші чи народні пісні.
Поміркуйте, чи перегукуються слова Василя Симоненка зі змістом новели В. Стефаника "Камінний хрест"?
В
історії української еміграції визначають чотири хвилі переселенського руху.
Перша хвиля (кінець XIX століття — початок
Першої світової війни). Емігрували до США, Бразилії, Канади, Аргентини,
Австралії, Нової Зеландії. Причини еміграції: економічні, соціальні, політичні.
Друга хвиля (період між
Першою і Другою світовими війнами). Зумовлена поєднанням соціально-економічних
та політичних причин.
Третя хвиля (кінець Другої
світової війни). Викликана політичними мотивами.
Четверта хвиля — так звана
«заробітчанська» (з 1990 років). Причини — економічна скрута перехідного
періоду в Україні.
Словник діалектних слів
1. Ґазда (сучасний правопис - ґазда) - господар.2. Ліпше - краще3. Моцуватися - вмощуватися. Тут - напинатися4. Струнви - струни5. Лед - лід6. Бук - тут - палиця7. Вихолітувалося - хилиталося8. Бодяк - колючка9. Цу - цю10. Сапов шкребчи - сапою шкреби11. Слинов - слиною12. Батюгов - батогом13. Най - хай14 Видів - бачив15. Патороч - випадок, неприємність16. Крак - гак17. Буката - шматок18. Тобов грену - тобою вдарю, тобто "кину тебе"19. Розлетишси - розлетишся20. Тєжкий - важкий21. Відай - мабуть22. Гримнути - кинути23. Пражити - пекти24. Обскакує - облазить25. Ледви добивси - ледве дійшов26. Мінута - хвилина, мить.Скласти паспорт твору
1. Автор.2. Назва твору.3. Жанр твору.4. Історія створення новели.5. Сюжет, композиція.6. Тема новели.7. Ідея твору.8. Образи твору.9. Художні засоби твору.10. Значення твору.
Немає коментарів:
Дописати коментар